Nördlingen im Ries - kosmické spojení s naší vlastí

26.04.2013 17:05

Základnou pro naši německou misi se stalo historické město Nördlingen im Ries, které leží ve spolkové zemi Bavorsko blízko hranice s Bádensko-Württemberskem na tzv. Romantické cestě. Město leží ve známém kráteru Ries, který byl vytvořen dopadem meteoritu do této oblasti před 15 miliony lety.

První oficiální zmínka o městě je z roku 898, od 13. století město zaznamenávalo trvalý vzestup díky udělení práv svobodného říšského města. Od 14. století má město kompletní systém opevnění s jedenácti obrannými věžemi, starou baštou a hradbami s ochozem, které se zachovaly až do dnešní doby. Dominantou města je pozdně gotický kostel svatého Jiří s 90 metrů vysokou věží Daniel. 

Kráter Ries má oválný tvar připomínající šestiúhelník se zaoblenými tvary. Historie vltavínů na jihu Čech je spjata právě s tímto kráterem, který vznikl srážkou naší planety Země s asi kilometrovou planetkou, která se k nám z meziplanetárního prostoru přiřítila rychlostí přes 70 tis. km/h a zabořila se několik set metrů do země. Obrovská energie uchovaná v kosmické rychlosti planetky se okamžitě proměnila na energii gigantického výbuchu, kterým byly horniny vymrštěny směrem do Čech a na Moravu a při letu atmosférou se přetavily ve vltavíny.
 
Je pravda, že od zmíněného střetu naší planety s kosmickým projektilem už uběhl nějaký ten pátek, přesto je tento otisk kosmické katastrofy stále zřetelný a na místě dopadu se nachází ohromný tzv. komplexní kráter o průměru 25 kilometrů, který tvoří Geopark Ries.
 
Náš team našel zázemí v hotelu rakouského řetězce JUFA, který je jedním ze sponzorů rakouského MTB seriálu Austria Youngsters Cup. Prostorné mezonetové pokoje spolu se společnými relax prostory poskytovaly po celou dobu pobytu dostatek pohodlí a místa pro teamové setkání. Prostorné hotelové zahrady podél městského opevnění umožňily sportovní využití i pro děti.
  

—————

Zpět