Vyhledávání

BIKE3000 Junior Team

Partneři teamu

GORDIC

FANUC

CYKLOVAPE

ATEXSPORT

VoXX

Wilburrina

Podpora projektů

Vrchařská koruna Valašska Junior

 Chrástecký MTB víkend 

Komunitní centrum Motýlek

Nadace Jedličkova ústavu

Sociální sitě

BIKE3000 Junior Team na facebooku   BIKE3000 Junior Team na twitteru

BIKE3000 Junior Team na google+   BIKE3000 Junior Team na YouTube

Plánovače trasy

Mapy.cz   ViaMichelin

Počasí

   ScreenSaver            yr.no

Nördlingen im Ries - kosmické spojení s naší vlastí

26.04.2013 17:05

Základnou pro naši německou misi se stalo historické město Nördlingen im Ries, které leží ve spolkové zemi Bavorsko blízko hranice s Bádensko-Württemberskem na tzv. Romantické cestě. Město leží ve známém kráteru Ries, který byl vytvořen dopadem meteoritu do této oblasti před 15 miliony lety.

První oficiální zmínka o městě je z roku 898, od 13. století město zaznamenávalo trvalý vzestup díky udělení práv svobodného říšského města. Od 14. století má město kompletní systém opevnění s jedenácti obrannými věžemi, starou baštou a hradbami s ochozem, které se zachovaly až do dnešní doby. Dominantou města je pozdně gotický kostel svatého Jiří s 90 metrů vysokou věží Daniel. 

Kráter Ries má oválný tvar připomínající šestiúhelník se zaoblenými tvary. Historie vltavínů na jihu Čech je spjata právě s tímto kráterem, který vznikl srážkou naší planety Země s asi kilometrovou planetkou, která se k nám z meziplanetárního prostoru přiřítila rychlostí přes 70 tis. km/h a zabořila se několik set metrů do země. Obrovská energie uchovaná v kosmické rychlosti planetky se okamžitě proměnila na energii gigantického výbuchu, kterým byly horniny vymrštěny směrem do Čech a na Moravu a při letu atmosférou se přetavily ve vltavíny.
 
Je pravda, že od zmíněného střetu naší planety s kosmickým projektilem už uběhl nějaký ten pátek, přesto je tento otisk kosmické katastrofy stále zřetelný a na místě dopadu se nachází ohromný tzv. komplexní kráter o průměru 25 kilometrů, který tvoří Geopark Ries.
 
Náš team našel zázemí v hotelu rakouského řetězce JUFA, který je jedním ze sponzorů rakouského MTB seriálu Austria Youngsters Cup. Prostorné mezonetové pokoje spolu se společnými relax prostory poskytovaly po celou dobu pobytu dostatek pohodlí a místa pro teamové setkání. Prostorné hotelové zahrady podél městského opevnění umožňily sportovní využití i pro děti.