S kolem za poznáním a zábavou - Zell am See/Kaprun

30.11.2013 14:35
Oblast Zell am See – Kaprun je jednou z  celoročně nejnavštěvovanějších oblastí v Rakousku. V zimě nabízí přes 130 km perfektně upravených sjezdovek pro lyžování a snowboarding pod vrcholy Kitzsteinhornu či Schmitenu, pro vyznavače klasického lyžování je připraveno téměř 50 km upravených tratí.
 
V létě se oblast stává naopak rájem cyklistů a pěších turistů, pro které je připraveno 242 km značených cyklostezek a téměř 400 km značených turistických tras. Rozhodně si zde vyberou jak rodiny s dětmi pro své projížďky podél Zellerského jezera či řeky Salzach, tak i nároční bikeři při jízdách upravenými traily pod Kitzsteinhornem. 
 
Lázeňské městečko Zell am See je s 10 tis. obyvateli administrativním centrem okresu Pinzgau. Rozkládá se na břehu Zellerského jezera, které je napájené řadou horských potoků a říček, z nichž největší jsou Schmittenbach a Thumersbach, ale odvodňováno je pouze jediným kanálem ústícím do řeky Salzach. Jezero svojí rozlohou 4.55 km2 nabízí dostatek příležitostí k sportovním aktivitám v létě (vodní lyžování, potápění, rybaření) i v zimě (bruslení). Kolem celého jezera je upravený okruh pro kola i pěší turistiku.
 
V Zell am See začíná i jedna z turistických zajímavostí procházející napříč tímto regionem, úzkokolejná železnice Pinzgauer Lokalbahn, která na své 53 km pouti vás doveze až do městečka Krimml u známých Krimmlských vodopádů.
 
 
Dřívější vesnička Kaprun se díky turistickému ruchu v minulých desetiletí postupně rozrostla ve známé alpské středisko, kterému dominuje místní hrad ze 12.století. Hrad byl ve 20.století rekonstruován a v současné době se kulisách hradu každoročně uskuteční řada koncertů, divadelních her, výstav či rytířských soubojů a her. Druhou zajímavostí je soutěska Sigmund-Thun-Klamm, kterou jsme představovali na našich stránkách v uplynulých týdnech.
 
Novodobou atrakcí Kaprunu je luxusní wellness komplex Tauern Spa World, který nabízí na ploše přes 2 tis. m2 vnitřní i venkovní termální bazény, vířivky, sauny, vodní atrakce pro malé i velké.
 
V posledních letech je typické pro alpské lyžařské střediska, že se v letních měsících snaží přilákat milovníky bikingu a turistiky a pořádají víkendové bikové festivaly. V Kaprunu se každoročně koná v srpnu festival BIKE INFECTION, který zahrňuje páteční večerní sprinty XC-Battle, sobotní výjezd na ledovec Kitzsteinhorn SnowClimb s převýšením 1 500 m na 22 km trase s nádhernými výhledy na okolí a večerní show MTB Freestyle Night. A rozhodně se mezi startujícími neztrácí ani zástupci z ČR. 
 
Pokud máte rádi vysokohorskou turistiku, můžete se vypravit na některý z mnoha okolních vrcholů a užit si tak nádherný výhled do okolí. Doporučujeme hřebenovku ze Schmittenhöhe  západním směrem k 10 km vzdálenému vrcholu Hochkogel (2 249 m). Pro rodiny s dětmi doporučujeme ze Schmittenhöhe sestupnou severovýchodní trasu kopírující holý travnatý hřeben směrem k hodinu vzdálenému vyhlídkovému vrcholu Sonnkogel, která je koncipována jako dětská zážitková trasa s mnoha obrovskými vyřezávanými zvířaty nebo svištími norami, které mohou děti prolézat.
 
Více informací o této oblasti naleznete zde.
 
 

—————

Zpět