S kolem za poznáním a zábavou - Sigmund-Thun Klamm

06.11.2013 20:50
Při cestě na ledovec Kitzsteinhorn nedaleko Kaprunu narazíte na další ze známých soutěsek národního parku Vysoké Taury, soutěsku Sigmund-Thun Klamm. Tato 750 metrů dlouhá soutěska se nachází v místech, kde se před 14 000 lety nacházel velký alpský ledovec, který se postupem času roztekl a zanechal po sobě místy až 32 m hluboké srázy.
 
V současné době soutěskou vede říčka Kapruner Ache, která je napájena z uměle vytvořeného jezera Klammsee. Jezero slouží k regulaci přítok vody do soutěsky Sigmund-Thun-Klamm hlavně v období jarního tání.
 
Podél celé soutěsky je vytvořen dřevěný turistický chodník, po kterém si toto nádherné přírodní dílo můžete bezpečně prohlédnout.
    
 
Historie soutěsky sahá do roku 1893, kdy byla poprvé otevřena veřejnosti. Název soutěska získala po starostovi Salzburgu Sigmundovi, hraběti z Thun. Již v roce 1934 byla soutěska vyhlášena přírodní památkou.  Soutěska byla v roce 1938 uzavřena a po rekonstrukci znova otevřena v srpnu 1992.
 
Rozhodně stojí za to spojit návštěvu soutěsky s muzeem vodních elektráren, které se nachází u vstupu do soutěsky. Stále funkční vodní elektrárna dodává proud městečku Kaprun a jeho okolí.
 
Jak to v soutěsce vypadá si můžete prohlédnout na našem videokanálu. Více informací o soutěsce naleznete na zde.
 

—————

Zpět