S kolem za poznáním a zábavou - Liechtensteinklamm

24.10.2013 20:55
Jedna z nejkrásnějších a nejhlubších roklí v rakouských Alpách, Liechtensteinklamm o celkové délce 4 km se nachází u městečka St.Johann im Pongau. V současné době jsou zpřístupněny chodníky a můstky na necelém kilometrovém úseku, který je zakončen 50 metrovým vodopádem.
 
Klammy, jak jim zde říkají, vytvořila voda z tajících ledovců a zakusují se místy až několik desítek metrů pod okolní terén.
 
O zpřístupnění soutěsky se v roce 1876 zasloužil kníže Jan II. z Liechtensteinu, který věnoval 600 guldenů na dokončení prací členům Alpského spolku z Pongau. Na důkaz díku byla soutěska pojmenována jeho jménem – Liechtensteinklamm.
 
 
Jak už to na horách bývá, je i se vznikem této soutěsky spojena legenda, podle které jistý kovář z Oberarlu uzavřel dohodu s ďáblem. Za to, že mu ďábel přenese k domu léčivé prameny z Gasteinu, mu slíbil svoji dcerku.
 
O tajné dohodě se však dozvěděla kovářova žena, která pomocí brzkého kohoutího kokrhání plány ďábla překazila a ten ze zlosti nad ztrátou dívčí duše, vztekle mrsknul prameny do hluboké soutěsky pod sebou, aby je již nikdy žádný člověk nenašel.
 
Jak to v soutěsce vypadá, si můžete prohlédnout na našem videokanálu. Více informací o soutěsce naleznete na zde.
 

—————

Zpět