S kolem za poznáním a zábavou - Großglockner Hochalpenstraße

05.12.2013 20:25
Králem rakouských cyklistických kopců je Grossglocknerská vysokohorská silnice, která spojuje rakouské spolkové země Salcbursko a Korutany. Cesta vede od mýtnice v obci Ferleiten do městečka Heiligenblut, během 48 km dlouhé trasy překonáváte převýšení 1748 m a projedete skoro tři desítky číslovaných zatáček s uvedenou nadmořskou výškou. Nejvyšší bodem samotné vysokohorské silnice je vstupní portál do tunelu Hochtor (2505 m). 
 
Z hlavní silnice odbočuje několik dalších cest, které vedou k různým vyhlídkám, které nabízejí nezapomenutelné pohledy na okolní pohoří. Nejznámějšími vyhlídkou je Edelweißspitze (2571 m), ze kterého je za dobrého počasí možno vidět 37 vrcholů Alp vyšších 3000 metrů a 19 ledovců. 
 
Druhou nejoblíbenější vyhlídkou je Franz-Josefs-Höhe (2369 m) nabízející výhled na ledovec Pasterze a nejvyšší vrchol Rakouska Grossglockner (3798 m). 
 
 
První plány na vybudování cesty přetínající hlavní hřeben Alp v blízkosti nejvyššího rakouského vrcholu předložil roku 1924 dvorní rada Ing. Franz Wallack. Samotná stavba byla zahájena 30.8.1930 na severní straně hřebene ve Ferleitenu a slavnostně byla otevřena 3.8.1935. 
 
Silnice je otevřená denně od začátku května do začátku listopadu a při plánování výletu je více než nutné sledovat předpověď počasí, v této oblasti je více než 250 srážkových dnů a po více než třetinu roku zde ostře fouká vítr.
 
Jak to na vysokohorské silnici vypadá, si můžete prohlédnout na našem videokanálu.
 
 

—————

Zpět