Na kole českou krajinou - Zubštejn

21.04.2016 19:30
Jedním z letošních vrcholů Vrchařské koruny Vysočiny je pohádková zřícenina hradu Zubštejn (688 m n. m) s replikami středověkých obléhacích strojů v podhradí.
 
Hrad Zubštejn byl jedním z největších hradů Moravy, byl vystaven kolem roku 1314.
 
Jako start doporučujeme centrum krásné obce Vír, kde si určitě prohlédněte několik dochovalých selských stavení (Gregorův statek, Juránkův statek).
 
Na rozcestí Vír-lávka odbočíme z cyklotrasy č.4025 a dále pokračujeme po červené turistické značce až k rozcestí pod zříceninou hradu Pyšolec.
 
Zde si můžete udělat asi 300 metrovou zajížďku ke zřícenině raně gotického hradu Pyšolec, kde naleznete zbytky hradeb a opevnění, mohutnou věž, která měla 11 metrů v průměru, a pozůstatky ostatních menších věží.
 
Po prohlídce se vrátíme k rozcestí a po červené turistické značce pokračujeme až k zřícenině hradu Zubštejn. 
 
 
 
 
Pro zpáteční cestu zvolíme trasu po žluté turistické značce přes obec Pivonice až k silnici č.388, na kterou se napojíme u rozcestí Hrdá Ves.
 
Cestou do centra obce se určitě zastavte u Vírského mlýnku, který je replikou původního Navrátilova mlýnku, v blízkosti říčky Bystřice. Jedná se o mechanizmus, který je poháněn vodní silou, a který je složen z asi dvou desítek postaviček, které se pohybují. 
 
A pokud budete mít ještě chuť sportovat, tak si ve Víru nenechte ujít nově zbudované dvě ferratové stezky Ledová stěna a Jezerní stěna, které zvládnou nejen méně lezecky zkušení dospělí, ale i děti od 5 let. Z ferraty Jezerní stěna je navíc krásný pohled na hráz přehrady Vír.
 
 
 

—————

Zpět