Cyklovrcholy Sport Beran 2015

31.05.2015 18:00
Po loňském zdolávání vrcholů Valašska na kole jsme letos absolvovali další podobný projekt, tentokrát Cyklovrcholy Sport Beran 2015 na Plzeňsku.
 
Letošní ročník je spojen se 70. výročím konce druhé světové války a cyklisty zavádí na deset významných míst spojených právě s koncem války na Plzeňsku.
 
Prvním místem k zastavení je chrástecké nádraží, na které 20.4.1945 zaútočilo 15 amerických letadel a zasáhlo vlak s německými uprchlíky ze Slezska. V nedaleké Dýšině stojí pomník nejslavnějšího amerického generála Pattona.
 
Tato oblast byla americkým velením oblíbená a tak o kousek dále v Nové Huti nalezneme pomník pobytu generála Harmona ve vile.
 
Pěkně zpracovaný a udržovaný pomník Československé obrněné brigádě naleznete v Kyšicích.
 
Kousek od dálnice D5 u Ejpovic naleznete dřevěný kříž připomínající místo zajateckého tábora pro 40 tisíc Němců. Rokycanské náměstí je naopak spjato se zadržením K.H.Franka.
 
Pomník na demarkační linii mezi americkou a sovětskou armádou v Borku u Rokycan, která významně ovlivnila poválečné uspořádání, nás posílá do poslední třetiny cesty.
 
 
Nouzové přistání průzkumného Mustangu 25.4.1945 v polích nedaleko Dílů u Volduch nepřipomíná žádný pomník, ale místo najdete podle kříže u cesty.
 
Další německý zajatecký tábor pro 20 tisíc Němců připomíná památný kříž u Bušovic. Posledním cyklovrcholem je muzeum letadel a vojenské techniky ve Zruči.
 
Pohodový, necelých padesát km dlouhý výlet zvládnete i s malými bikery a bikerkami a odměnit je můžete nějakou dobrotou třeba v cyklisty oblíbené chrástecké cukrárně a pizzerii u rybníka.
 
 
 
 

—————

Zpět